🧑🏻‍⚖️

Як жити в Німеччині?

Статус тимчасово переміщеної особи (за 24 параграфом) Дозвіл на перебування «для тимчасового захисту» обмежений одним роком і може бути продовжений на строк до трьох років.

Хто може отримати статус? Це стосується наступних груп осіб, які з 24 лютого 2022 р. були змушені покинути Україну внаслідок військового вторгнення Росії:

- громадяни України, які до 24 лютого 2022 р. проживали в Україні. - особи без громадянства та громадяни інших країн, які до 24 лютого 2022 р. перебували в Україні в рамках міжнародного захисту або рівноцінного національного захисту. - члени сім'ї двох перших названих груп осіб (тобто подружжя, партнерів у цивільному шлюбу, неповнолітніх неодружених дітей та близьких родичів з урахуванням додаткових умов), навіть якщо вони не є громадянами України.

Крім того, Німеччина надає захист наступним особам:

- громадянам України, які вже знаходяться на території Німеччини та мають підстави для перебування, термін якого незабаром закінчується, незалежно від того, коли вони в'їхали до країни, - особам, які незадовго до 24 лютого 2022 р. втекли з України або які незадовго до цього перебували в Європейському Союзі (наприклад, у відпустці чи роботі) і не можуть повернутися в Україну через збройний конфлікт.

Де я маю зареєструватися? Реєстрація за місцем проживання важлива передусім для того, щоб звернутися до соціальної служби (Sozialamt), аби отримати направлення на безкоштовне лікування (Behandlungsschein) або подати заяву про фінансову допомогу (finanzielle Hilfe). Через деякий час Вам все одно доведеться зареєструватися, адже інакше Вам не буде дозволено перебувати в Німеччині.

Перебіг реєстрації Як саме відбувається реєстрація, врегульовано на місцях по-різному. У чотирьох найбільших містах Німеччини (Берлін, Гамбург, Мюнхен і Кельн) зареєструватися можна в такий спосіб:

Берлін

Спочатку треба заповнити онлайн-заявку. Після цього ви отримаєте електронною поштою документ, який вважається попередньою реєстрацією. Далі вам призначають зустріч (Termin) для власне реєстрації на місці. Ця фактична реєстрація може тривати досить довго.

Гамбург:

Якщо ви знайшли приватне житло, то вам треба призначити зустріч (Termin), щоб зареєструватися. Такий «термін» в Гамбурзі треба отримати онлайн. Зважайте на те, що для кожної/го в сім'ї треба окремий «термін». Навіть для немовлят. Реєстрація пройде тоді безпосередньо в міграційній службі (Amt für Migration). Hamburg/Гамбург: Поширені запитання/FAQ - Для тих, хто шукає захисту / FAQ für Ukrainer | mehr

Мюнхен:

Якщо у вас є приватне житло, то треба на адресу [email protected] впродовж 90 днів надіслати електронного листа. Він має містити таку інформацію: ім'я, дату народження, копію посвідчення особи, адресу електронної пошти, номер телефону та адресу проживання. Ви повинні зареєструвати своє місце проживання в Громадському офісі (Bürgerbüro). Для цього спочатку потрібно записатися на зустріч (Termin). München/ Мюнхен: Інформація українською мовою / Informationen für Ukrainer | mehr

Кельн:

Щоб зареєструватися, треба записатися онлайн на зустріч (Termin) в кельнській міграційній службі (Ausländeramt). Через електронну пошту: [email protected] це можна зробити в будь-який час.

Як знайти тимчасове житло? Якщо Ви не маєте родичів або друзів, у які можуть вам надати прихисток, в такому разі є два варіанти:

Приватне житло (переважно від приватних осіб)

Є багато платформ, на яких Ви можете знайти тимчасове безкоштовне житло у приватних осіб:

Там ви отримаєте місце для ночівлі, харчування й подальшу допомогу, поки не знайдете житла на триваліший час.

Безкоштовна їжа, безкоштовний одяг Окрім забезпечення в первинних закладах прихистку люди, які прибувають з України, можуть скористатися безкоштовними суповими кухнями (Suppenküchen) чи так званими комірчинами одягу (Kleiderkammern). Контакти таких закладів є безпосередньо в інформаційних пунктах на місцях або в органах місцевої влади.

Залізничний та громадський транспорт Квиток для в'їзду зараз не потрібний; достатньо українського паспорта або відповідного українського документа, що посвідчує особу. Для подальших поїздок на поїзді дальнього сполучення можна оформити безкоштовний квиток «helpukraine» у центрі обслуговування пасажирів німецької залізниці (на вокзалах). Для поїздок місцевим громадським транспортом Німеччини (автобуси, трамваї) українцям не потрібен квиток, достатньо показати український паспорт водію або контроллеру.

Фінансова допомога Базовими виплатами займається соціальна служба (Sozialamt) відповідної землі чи муніципальної структури. У перші 18 місяців у Німеччині люди, які шукають тут захисту, отримують так звані базові виплати (Grundleistungen). Вони покривають найнеобхідніші потреби (їжу, пиття). Окрім цього оплачується житло, меблі та гаряча вода.

Якщо ви живете у спеціальних таборах, то отримуватимете так звані "кишенькові гроші". Дорослим на місяць нараховується 163 євро, а неповнолітнім – від 105 до 111 євро, залежно від віку дитини.

Якщо ж ви не отримуєте жодної з перерахованих вище видів допомоги і не живете у зазначених таборах, то можете розраховувати на більшу суму, але тоді про одяг і їжу доведеться піклуватися самостійно.

Отже, дорослому, який не проживає в гуртожитку від соцслужб, надається 367 євро на місяць та по 330 євро на людину, якщо біженець живе з чоловіком/дружиною.

Якщо вам від 18 до 25 і ви живете із батьками, то отримати зможете лише 294 євро, неповнолітнім запропоновано такі виплати:

  • від 14 до 17 років – 326 євро;
  • від 6 до 14 років – 326 євро;
  • до 6 років – 249 євро.

А з 1 червня 2022 року українські біженці у Німеччині зможуть отримувати базові соціальні виплати, в середньому 400 євро на місяць

Щоб отримати соц допомогу, необхідно звернутися до відомства з соціальних питань при громаді проживання.