📖

Читати більше про gap year

Є таке поняття, як «gap year». Якщо дослівно перекласти його на українську, вийде щось на кшталт «проміжок в рік». Звідси не зовсім ясно, що за проміжок і чому саме рік.

Спочатку це явище було поширене у англійської молоді. Деякі підлітки після закінчення школи брали відпустку перед вступом до коледжу, або деякі молоді люди вирішували відпочити після закінчення школи, перед початком роботи. На даний момент gap year поширений у багатьох країнах - Австралії, Німеччини, Індії, Ізраїлі, особливо в США.

Для чого він потрібний?

'Gap year' може стати першим кроком на шляху побудови кар'єри. Найчастіше випускники шкіл сумніваються в майбутньої спеціалізації, вибираючи, наприклад, між більш застосовними на практиці бізнес напрямками і сферою своїх справжніх інтересів. Саме досвід роботи в реальних бізнес-умовах може допомогти прийняти рішення і стати імпульсом для визначення області, в якій студент хотів би вдосконалюватися і розвиватися. Крім отримання власне досвіду роботи, купуються необхідні практичні навички, зростає впевненість в своїх силах, встановлюються важливі ділові контакти. Студентам, які пройшли подібний 'gap year', стає простіше робити правильний вибір бакалаврської програми, деякі з них зберігають своєму місце і повертаються до роботи під час канікул або отримують пропозицію про постійне працевлаштування від свого колишнього роботодавця відразу після закінчення вузу.

Часто трапляється так, що випускник школи вже знає що хоче, до чого лежить душа, однак йому поки не вистачає певних навичок, досвіду і коштів. Gap year допомагає заповнити ці прогалини. Наприклад, з'являється шанс вивчити мови, походити на підготовчі курси для надходження в топовий вуз або попрацювати заради необхідного досвіду або грошей для оплати навчання.

У кожного свій gap year

Gap year не обов'язково повинен тривати рік. Це може бути і більше року, і півроку, і три місяці, і місяць - все залежить від бажання людини і його потреби в тій чи іншій діяльності.

Головне - як, яким чином цей час провести:

Українська академія лідерства поєднує річну програму між школою та університетом для вмотивованих підлітків 16-20 років та масштабні соціальні проєкти для суспільства.

Більшість українських підлітків обирають gap year для того, аби підготуватись до вступу за кордон, розібратись з екзаменами та потрібними документами.

Якщо Ви вирішили вступати до вишів США, Вам чудово підйде програма Ukraine Global Scholars, яка скоординує та поетапно допоможе зі вступом.

Якщо Ви вирішили вступати до вузів Європи, UWC Ukraine та курс: “Як вступити до найкращих західних шкіл та університетів” від Ukraine Global Scholars стане Вам у нагоді.

Не менш поширене волонтерство. Відмінний спосіб поєднання приємного з корисним: можна не тільки допомогти нужденним, а й світ подивитися. До того ж, це один із самих бюджетних варіантів подорожі.

А що ж мама скаже 😱?

Важливо розуміти, що НЕ є gap year. Наприклад, gap year - це не ухиляння від навчання і не прояв ліні. Найімовірніше, якщо ви підійдете до своїх батьків і висловите своє бажання не чинити до університету відразу після школи, як контраргументи будуть використані саме перераховані хибні уявлення про ухиляння від навчання. Однак спробувати заручитися підтримкою близьких все ж варто - перш за все, розповівши їм про те, чим ви плануєте зайнятися під час gap year.

До gap year треба підходити усвідомлено

Більш того, до нього також необхідно заздалегідь готуватися психологічно і фінансово. Ви повинні розуміти для чого ви його берете та як плануєте провести.

Недоліки Gap-year

В Україні вступ одразу після школи є логічним, і часто від близьких людей пропуск року може сприйматися негативно. Якщо на Заході Gap Year є навіть плюсом в резюме, у нас поки що, такої практики немає.

Якщо ви не плануєте працювати під час вільного року – потрібна фінансова підтримка від батьків.

Можна втратити бажання вступати до університету, якщо вийде знайти хорошу роботу чи розвиватися у сфері, для якої не є обов'язковими 4 роки вишу.

То варто чи ні?

Відповідь на це питання кожен дає сам собі. У сучасному світі можна вибрати професію, але не знайти роботу. Або навпаки: можна вийти на роботу без відповідної професії. Зараз все рідше зустрічаєш людей, які будуть працювати бiльше 20-30 років на одній посаді. Варто пам'ятати, що робота - невід'ємна частина життя, і вона має бути в задоволення. Gap-year це хороша можливість, аби дослідити себе та відкрити нові можливості, проте й занадто багато сподівань на такий рік покладати не варто.