😲

Став свідком мародерства

Юристи пояснили, що самотужки карати мародерів, привʼязуючи їх до електроопор, незаконно.

Повідомити про випадок мародерства - Стоп мародер!

👇🏻 Безлад на блокпостах

що законно, а що – ні?  В Україні на дорогах сьогодні стоять тисячі блокпостів, де у людей можуть перевіряти документи, оглядати речі і навіть вручати повістки. Що робити пересічним українцям на БП? Стартуємо з важливого:  військові на блокпостах мають право проводити огляд людей та транспортних засобів, відчиняти двері автомобіля та багажник.  Допускаються такі дії як поплескати по тілу для перевірки на наявність зброї, застосування металошукача (Порядок перевірки документів у осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень та житла громадян при забезпеченні заходів правового режиму воєнного стану від 29 грудня 2021 року №1456). Представники ЗСУ чи тероборони НЕ МАЮТЬ  на блокпостах засобів для верифікації електронної версії документів, тому навіть якщо документ, що посвідчує особу, доступний у додатку «Дія», слід МАТИ З СОБОЮ  паспорт громадянина у паперовому вигляді або ID-картку.  Чи можуть перевіряти телефони, фотоапарати, відеокамери? ФОТОГРАФУВАННЯ ТА ВІДЕОЗЙОМКА ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, БЛОКПОСТІВ КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНА!    Діставати телефон – не варто!  Автомобілістам тимчасово заборонено використовувати відеореєстратори.  Якщо ви під'їжджаєте до блокпоста на автомобілі потрібно зменшити швидкість, вимкнути фари, увімкнути «аварійку».  Виходити з машини на блокпосту можна лише з дозволу військових.Тепер відповідаємо на питання вище: МОЖУТЬ.  У разі підозри на блокпості можуть перевірити телефон, фотоапарат, відео щодо зйомки заборонених об'єктів. Якщо встановлено, що зйомка велася, їх можуть забрати.  Чи можуть забрати автівку?Так.  Але..  Якщо на блокпостах у вас забирають автомобіль, потрібно вимагати офіційного дозволу військового керівництва , документ у вигляді спеціального акта, завіреного командуванням не нижче командира частини. Кожен автовласник, у якого забрали автомобіль, має право на відшкодування вартості авто, якщо має такий акт.

  • Чи будь-яка крадіжка є мародерством?

Ні. Загалом, кримінальний кодекс визначає серед військових кримінальних правопорушень окремий склад злочину, передбачений ст. 432 КК України. Тобто мародерство – це викрадення на полі бою речей вбитих чи поранених.

Проте в нинішніх умовах під «мародерством» стали розуміти не лише крадіжки, вчинені на полі бою, а й на інших територіях, які скоєні в умовах воєнного стану. Саме така позиція викладена у законі «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство».

  • Чи можуть громадяни затримувати мародерів?

Так. Кожен, хто застав особу при замаху, вчиненні або безпосередньо після вчинення крадіжки, має право її затримати (ст. 207 КПК України). Про факт виявлення кримінального правопорушення та затримання підозрюваного потрібно оперативно повідомити правоохоронців або доставити затриманого до відділку.

  • Як правильно фіксувати обставини скоєного злочину?

Зробити фото або зняти відео. Це допоможе довести, що скоєння кримінального правопорушення – це не ваша особиста вигадка, а реальний факт. Наприклад, зафіксувати, як мародер намагається проникнути у приміщення або вже виносить майно з нього. При цьому важливо намагатися зняти не лише обличчя самого мародера, а й майно, яке він намагався вкрасти. Викрадене разом із затриманим необхідно передати правоохоронцям.

  • Чи можна застосовувати фізичну силу під час затримання?

Так. Швидше за все крадій, якого ви спробуєте затримати, буде чинити опір та намагатися будь-яким чином уникнути відповідальності. Однак ваша фізична сила повинна бути адекватною та співрозмірною обставинам. Тобто, якщо злочинець підняв руки та здався, то немає необхідності його бити при затриманні.

Кримінальний кодекс передбачає відповідальність за умисне вбивство та умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення заходів при затриманні злочинця (ст. 118 та ст. 124 КК). Кримінальна відповідальність за спричинення легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень особі у разі її затримання громадянами не передбачена. Аналогічна позиція визначена у ст. 38 КК України.

  • Яка відповідальність за мародерство?

3 березня Верховна Рада ухвалила закон, яким посилила відповідальність за мародерство. Відтепер за злочини, вчинені в умовах воєнного стану, передбачене покарання:

  • крадіжка (таємне викрадення чужого майна) – від 5 до 8 років позбавлення волі
  • грабіж (відкрите викрадення чужого майна) – від 7 до 10 років позбавлення волі
  • розбій (напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством) – від 8 до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна
  • вимагання (вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами) – від 7 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна
  • привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем – від 5 до 8 років позбавлення волі

Інформацію взято з матеріалу за посиланням