🧑‍⚖️

Як офіційно перебувати в Польщі?

Спрощена процедура легалізації громадян України, які вимушено покинули Україну після вторгнення росії 24 лютого 2022 року, в Польщі.

В даній публікації розглядатиметься питання легалізації громадян України на території Польщі завдяки спеціальному закону, прийнятому 12.03.2022р.

1. На кого поширюється Закон?

1) громадян України, які прибули на територію Республіки Польща з України у зв'язку з воєнними діями, які ведуться на території їх країни;

2) громадян України, які мають Карту поляка та разом із найближчими родичами прибули на територію Республіки Польща внаслідок зазначених воєнних дій.

Правила щодо громадян України поширюються також на чоловіка/дружину громадянина України (без українського громадянства), якщо він/вона прибули до Польщі з території України у зв’язку із бойовими діями на території тієї держави.

2. Який строк перебування на території Польщі осіб, на яких поширюється Закон?

Якщо громадянин України, який прибув на територію Республіки Польща безпосередньо з території України у зв’язку із бойовими діями на території тієї держави, в’їхав легально на територію Республіки Польща в період, що почався 24 лютого 2022 р., а також повідомляє про намір залишитися на території Республіки Польща, його перебування на цій території вважатиметься легальним впродовж 18 місяців, починаючи від 24 лютого 2022 р.

Легальним вважається також перебування дитини, яка народилася на території Республіки Польща. Йдеться про дитину матері, яка є громадянкою України, і якої стосуються вищенаведені положення. Період легального перебування дитини такий самий, як її матері.

3. На який строк особи, на яких поширюється Закон, можуть виїжджати з Польщі?

На строк, що не перевищує 1 місяць.

Виїзд громадянина України з території Республіки Польща на період, що перевищуватиме 1 місяць, позбавить його права на легальне перебування у Польщі на підставі Закону.

4. Що таке PESEL та навіщо його отримувати?

Номер PESEL - це як ідентифікаційний номер в Україні.

Закон встановлює особливу форму для отримання особами, на яких поширюється Закону, номеру PESEL.

Номер PESEL надається після подачі клопотання – у будь-якому виконавчому органі ґміни (йдеться про муніципалітет міста або управління ґміни у тій чи іншій місцевості) на території Республіки Польща.

Номер PESEL отримується як на дорослих, так і на дітей до 18 років (форма заяви однакова).

Отримання номера PESEL необхідне для того, щоб користуватися різноманітною державною допомогою та послугами, що надаються у Польщі.

Клопотання про надання номера PESEL за Законом можна подавати, починаючи від 16 березня 2022р.

Клопотання про надання номера PESEL подається особисто у будь-якому органі ґміни (на дітей до 12 років PESEL може отримуватись батьками або опікунами).

Для отримання номера PESEL ти повинен додати до клопотання фотографію, яка відповідає вимогам до фото для id-картки (3,5х4,5). Твої відбитки пальців будуть зняті, коли складеш заяву (крім дітей віком до 12 років). Також потрібно пред’явити документ, що посвідчує особу. Якщо у тебе його немає, ти складеш заяву, яка замінить цю вимогу.

Номер PESEL є необхідним, також, для працевлаштування.

Зверніть увагу, що за новим Законом подання заяви на отримання номеру PESEL вважається повідомленням про намір особи, яка подає таку заяву за Законом, залишитися на території Республіки Польща та користуватися захистом в цій країні. Це позбавляє особу права отримати тимчасовий захист, а також статус біженця в іншій країні.

5. Працевлаштування.

Особи, на яких поширюється Закон, мають право легально працювати в Польщі протягом усього свого легального перебування в Польщі, незалежно від підстав такого перебування. Відсутня необхідність в отриманні додаткових дозволів для цього.

На практиці роботодавці в Польщі вимагають номер PESEL для оформлення працевлаштування.

6. Підприємницька діяльність.

За наявності номеру PESEL, особи, на яких поширюється Закон, мають право здійснювати та вести підприємницьку діяльність у Польщі на тих самих умовах, що й громадяни Польщі, протягом усього періоду легального перебування в Польщі, незважаючи на підставу такого перебування.

Коли перебування підприємця-громадянина України в Польщі перестане бути легальним, прізвище підприємця викреслять з Центрального реєстру та інформатора про підприємницьку діяльність.

7. Соціальна допомога.

Особа, на яку поширюється дія Закону, має право на отримання:

1) допомоги для сімей, види якої перелічені у Законі «Про допомогу сім’ям» від 28 листопада 2003 р.,

2) допомоги на виховання дітей, про що йдеться у Законі «Про допомогу держави у вихованні дітей» від 11 лютого 2016 р., якщо він проживає на території Польщі разом з дітьми (500 злотих на дитину),

3) допомоги «Гарний старт», що обговорюється у правилах, що оголошено на підставі Ст. 187a Закону «Про підтримку родини і прийомних сімей» від 9 червня 2011 р., якщо громадянин України проживає на території Республіки Польща разом з дітьми,

4) сімейного опікунського капіталу, про що йдеться у Законі «Про сімейний опікунський капітал» від 17 листопада 2021 р., якщо громадянин України проживає на території Республіки Польща разом з дітьми (до 12000 злотих на другу та кожну наступну дитину),

5) додаткового фінансування з метою зменшення оплати за перебування дитини у яслах, дитячому клубі або під доглядом няні, про що йдеться у Ст. 64ц, абзац 1 Закону «Про догляд за дітьми віком до 3 років» від 4 лютого 2011 р., якщо громадянин України проживає на території Республіки Польща разом з дитиною у цьому віці – допомога виплачується відповідно до засад і процедури, визначеної у цих законах (до 400 злотих на місяць).

6) одноразової грошової допомоги у розмірі 300 злотих на особу.

Для отримання перерахованих допомог, у заявника має бути оформлений PESEL за Законом (у тому числі, на дітей, якщо допомога оформлюється на дитину).

Органом, що відповідає за виплату одноразової допомоги, є війт ґміни, бургомістр або мер міста відповідно до місця перебування громадянина України.

8. Можливість отримання посвідки на тимчасове проживання.

Після закінчення 9 місяців легального перебування в Польщі на підставі Закону, але не пізніше 18 місяців, починаючи з 24 лютого 2022 року, громадяни України зможуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання за спеціальною спрощеною процедурою, запровадженою на підставі Закону. Такий дозвіл видається на 3 роки без необхідності виконання заявником будь-яких додаткових вимог.

Заяви, подані до закінчення 9 місяців з дати в’їзду в Польщу, воєводою не розглядаються.

Громадянин України, який отримав дозвіл на тимчасове проживання відповідно до Закону, матиме право працювати в Польщі протягом строку дії дозволу без необхідності отримання додаткового дозволу на працевлаштування.

9. Медицина.

Громадянин України, перебування якого на території Республіки Польща визнано законним відповідно до Закону, має право на медичну допомогу, що надається на території Республіки Польща. Йдеться про види медичної допомоги, що надається на таких самих засадах та у обсязі, як громадянам Польщі, які мають обов’язкове або добровільне медичне страхування.

Також, польські медики створили платформу для надання безкоштовних консультацій у сфері охорони здоров’я українцям.

10. Дитячі садки, школи.

Особи, які не є громадянами Польщі, мають право на освіту та догляд у державних дитячих садках на таких самих умовах, як і громадяни Польщі

Особи, що не є громадянами Польщі, які підлягають обов'язковому навчанню, мають право на освіту та догляд у державних середніх школах на таких самих умовах, як і громадяни Польщі, до досягнення ними 18 років або до закінчення середньої школи.